Загальне
Навчальні теми І семестру
Тема 1. Вступ. Наукове дослідження як метод пізнання. Біологія як наука
Вступ. Наукове дослідження як метод пізнання. Наука як система понять. Наукові поняття як інструмент для пізнання навколишнього світу. Наукові дослідження. Наукові факти, їх інтерпретація. Закони і принципи науки. Біологія як наука. Основні властивості живого. Рівні організації живого. Біологічні науки, які вивчають окремі властивості живого й рівні організації живого. Українські вчені, які зробили значний внесок у розвиток біологічної науки.
Тема 2. Екосистема як спільний простір для існування живих організмів. Різноманітність екосистем
Екосистемна організація живої природи. Екосистема. Компоненти екосистем. Трофічні ланцюги. Продуценти, консументи, редуценти. Правило екологічної піраміди. Взаємодії живих організмів в екосистемах (взаємно корисні, нейтральні, конкурентні, паразитичні, хижацькі). Екологічні чинники. Класифікація екологічних чинників (абіотичні, біотичні, антропогенні). Пристосування організмів до дії екологічних чинників. Популяція та її характеристики (чисельність, щільність, вікова структура, народжуваність, смертність). Різноманітність екосистем.
Тема 3. Особливості рослин. Місце рослин в екосистемах. Значення рослин для людства
Особливості рослин. Ботаніка – наука про рослини. Особливості рослинної клітини. Основні функції рослинного організму. Особливості живлення рослин. Місце рослин в екосистемах. Фотосинтез. Рослини – фототрофи (автотрофи). Дихання рослин. Роль і значення рослин в екосистемах. Рослини – продуценти. Космічна та планетарна роль рослин. Водорості, їхнє поширення та різноманіття.
Значення водоростей в екосистемах. Використання водоростей людиною. Різноманіття рослин. Класифікація рослин. Основні таксони рослинного світу: Відділ, Клас, Порядок, Родина, Рід, Вид. Вищі спорові рослини: різноманіття (мохи, хвощі, плауни, папороті), роль і значення в екосистемах, використання людиною. Пристосування спорових рослин до життя на суходолі. Голонасінні рослини: різноманіття, роль і значення в екосистемах, використання людиною. Пристосування голонасінних рослин до життя на суходолі. Покритонасінні або Квіткові рослини: різноманіття, особливості будови кореня, пагона, листка, бруньки, квітки, насіння, плоду, роль і значення в екосистемах, використання людиною. Пристосування покритонасінних рослин до життя на суходолі. Взаємокорисні (мутуалістичні) відносини між квітковими рослинами й комахами. Значення рослин для життя на планеті. Інвазійні види рослин в Україні. Гербарій. Правила роботи з гербарієм. Охорона рослин. Рослини Червоної книги України. Вітчизняні вчені, які зробили вагомий внесок у розвиток таких наук, як ботаніка,